Ghosting in kako se z njim soočiti

Ghosting: Fenomen sodobnega zmenkovanja in kako se z njim soočiti

V svetu zmenkovanja se vedno pogosteje srečujemo s pojavom, ki ga imenujemo ghosting. Ta izraz opisuje situacijo, ko ena oseba nenadoma in brez razlage prekine vse stike, kot da bi izginila kot duh (ang. ghost). Oseba, ki je bila ignorirana, se znajde v negotovosti, ne ve, kaj se je zgodilo, in pogosto ostane z občutkom zavrnitve.

Ghosting je žal postal pogost način zaključevanja odnosov v današnji digitalni družbi, kjer se ljudje vse bolj zatekajo k hitrim in anonimnim komunikacijam prek spleta.

A kaj to pomeni za vas, če ste samski in ste bili žrtev ghostinga?

Kaj je ghosting in zakaj do njega pride?

Ghosting je pojav, ko oseba brez kakršnekoli razlage prekine stike, kar pogosto pusti drugo osebo v negotovosti in čustveni stiski.

Takšna oblika zaključka odnosa ni nič novega, a se je z razmahom tehnologije, aplikacij za zmenke in družbenih omrežij še bolj razširila.

Ljudje imamo danes dostop do številnih potencialnih partnerjev, in kadar nekdo izgubi interes, je enostavneje prekiniti komunikacijo brez pojasnila. Gre za nekakšno pobegništvo iz neprijetne situacije, ki pa ima na osebo, ki je ignorirana, lahko velik čustven vpliv.

Znani terapevt in psiholog Guy Winch pravi: "Ghosting ni zgolj izraz neodgovornosti, ampak je tudi način izogibanja čustveni ranljivosti in soočanju z lastnimi občutki."

V današnji družbi, kjer hitimo od ene stvari do druge, se marsikdo zateče k ghostingu, ker se ne želi soočiti z neprijetnimi pogovori ali občutki.

Kako se soočiti z ghostingom?

Če ste bili sami žrtev ghostinga, je pomembno, da se zavedate, da ta izkušnja ne govori nič o vaši vrednosti kot osebi.

Ghosting je pogosto odraz osebe, ki ga izvaja, in ne vas.

Ključno je, da v takšni situaciji ne krivite sebe in da ne razvijete občutka manjvrednosti.

Tukaj je nekaj nasvetov, kako se lahko soočite s ghostingom:

  1. Ne prevzemajte krivde – Če vas je nekdo ignoriral, to ne pomeni, da z vami nekaj ni v redu. Oseba, ki se je zatekla k ghostingu, se verjetno ni znala soočiti z lastnimi čustvi.

  2. Postavite meje – Sprejmite, da ne boste dobili odgovora. Čakanje na pojasnila vas bo le še bolj razjedalo. Pomembno je, da postavite meje in se osredotočite na svojo dobrobit.

  3. Sprejmite realnost – Ljudje so včasih neodgovorni in nespoštljivi, a to ne pomeni, da so vsi taki. Ghosting je žal pojav, ki postaja vse bolj normalen, a to ne pomeni, da je pravilen ali sprejemljiv.

  4. Zaupajte v svoje vrednote – Kljub slabim izkušnjam z ghostingom bodite še naprej odprti in iskreni v svojih odnosih. Bodite spoštljivi do sebe in drugih.

Kako se obnašati, če izgubite interes?

Če ste vi oseba, ki je izgubila interes za nekoga, je ključno, da ostanete iskreni in spoštljivi.

Ghosting ni pravi način za zaključek odnosa, saj pusti drugo osebo v negotovosti in z občutkom zavrnitve.

Tukaj je nekaj nasvetov, kako lahko na spoštljiv način prekinete komunikacijo:

  1. Bodite iskreni – Povejte osebi, kako se počutite. Iskrenost je ključ do spoštovanja in zrelosti v odnosih. To osebi omogoča, da ve, kje stoji, in ji daje priložnost, da se pomakne naprej.

  2. Bodite spoštljivi – Ne ignorirajte osebe, saj je to neodgovorno. Zavedajte se, da oseba, s katero ste komunicirali, prav tako čuti in si zasluži pojasnilo.

  3. Ne zavlačujte – Če veste, da niste zainteresirani, tega ne odlagajte. S tem prihranite čas sebi in drugi osebi.

  4. Ne zapirajte vrat komunikaciji na grob način – Zapis, kot je: "Hvala za čas, ki si ga preživel/a z mano. Spoznala sem, da nisem pripravljena nadaljevati najine komunikacije, saj ne začutim tiste prave energije, a ti želim vse dobro" je prijazen in spoštljiv način, da osebi sporočite svoje občutke.

Kako preprečiti ghosting?

Ghosting ni nekaj, kar lahko popolnoma preprečimo, saj smo vedno odvisni od drugih oseb in njihove zrelosti.

Kljub temu lahko naredimo veliko, da smo sami spoštljivi v svojih interakcijah in ne prispevamo k temu pojavu:

  • Komunicirajte jasno in iskreno – Če čutite, da odnos ne vodi nikamor, to povejte osebi. Nihče si ne zasluži biti ignoriran brez pojasnila.
     
  • Spoštujte čustva drugega – Bodite empatični in se postavite v kožo druge osebe. Kako bi se sami počutili, če bi bili ghostani? Iskrenost in spoštovanje sta ključna.
     
  • Postavite zdrave meje – Če začutite, da odnos ne funkcionira, ne bodite v njem iz občutka krivde ali dolžnosti. Pomembno je, da sledite svojim občutkom, vendar to storite na spoštljiv način.

Zaključek

Ghosting je postal del sodobne kulture zmenkovanja, vendar to še ne pomeni, da je pravi ali sprejemljiv način za prekinitev odnosa.

Če ste bili žrtev ghostinga, se ne rabite počutiti zavrnjeni. Gre za odraz osebe, ki ni sposobna ustrezno komunicirati svojih občutkov, in ne za vašo osebno vrednost. Kadar sami niste več zainteresirani, pa poskrbite, da ste spoštljivi in iskreni, saj to krepi zaupanje in dostojanstvo v odnosih.

Ghosting lahko preprečimo z večjo odgovornostjo, odprto komunikacijo in zavedanjem, da imajo čustva drugih prav toliko teže kot naša.

Kot pravi znana terapevtka Esther Perel: "Kadar bežimo pred neprijetnimi pogovori, bežimo pred lastno ranljivostjo. V odnosih pa je ranljivost tisto, kar nas povezuje."

Avtor: Dogodki za Samske